Presidenca "dorovit" tezën Soros për votën e Shqipërisë në OKB

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 21:53

Duket se opozita parlamentare shqiptare e me të edhe presidenca e Ilir Metës so ta përdorë votimin e Shqipërisë në OKB për Jeruzalemin si një pedan për të ndërtuar një aksion që mund të afektojë raportet me ShBA-në. Letra e presidentit të Republikës, Ilir Meta për presidentin Trump është akti kulminant që po pasohet nga një propagandë shpjeguese për psenë e votës së qeverisë. 

Një nga njerëzit e afërt të Ilir Metës, Ilir Kulla, i konsideruar përgjithësisht si ekspert i çështjeve të sigurisë, ka folur sot në studion e Report Tv, duke rekomanduar për publikun po atë shpjegim që aludohet nga qarqe pranë opozitës. 

Vota e Shqipërisë në OKB nuk është një pasojë e lojës së Turqisë, që sipas Kullës nuk ka atë fuqi, por e një organizimi në shkallë të gjerë për të delegjitimuar politikën e jashtme të presidentit të ShBA, Donald Trump. Kulla ka dalë tek teza Soros dhe te konflikti që po ndodh sot në Departamentin e Shtetit mes njerëzve të Clinton dhe sekretarit Rex Tillerson, një aludim ky i qartë për ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu. Është e njohur përpjekja e opozitës për të ndarë qëndrimet e Lu me ato të Shtëpisë së Bardhë, çka riciklohet këtu si argument për të infektuar një votë që duket se po mësyhet si objektiv sulmi politik. 

Kjo për pjesën e lojës politike ku eksperti ka hyrë qëllimisht. Më tej Kulla ka vijuar me analiza të “holla” logjike si pyetja që nuk kapërdihet: A do vijojmë ta njohim Izraelin? Pyetje pa sens sa kohë që OKB sanksionoi se statusi i Jeruzalemit nuk ndryshon. 

Ajo që vlen të sillet në vëmendje në këtë rast nuk është vlera e komenteve të ekspertit, por inkuadrimi i qëllimshëm i tyre në kontekstin e luftës politike të ditës. Kjo sa për të kuptuar se çfarë ekspertësh qarkullojnë në Shqipëri. E mira e kësaj pune është se këto ekspertiza zbulojnë lojën e opozitës, përpjekjet e saj, por pa na bindur nëse në votën e qeverisë ka ndikuar vërtet Sorosi, Turqia, apo ka qenë një vendim me bindje. Në fund të fundit këtë duhet të bënte një ekspert. 

Comments

Submitted by timur (not verified) on

Keni te drejte ju te Respublica,voten e Rames kunder ShBA-se nuk e ka ndikuar as Sorosi as Turqia.Madje un do te shtoja se vota e Rames nuk eshte ndikuar nga asnje faktor apo arsye e palavdishme apo banale.
Perkundrazi,vota e Rames kunder ShBA-se eshte nje vote qe tregon nje pergjegjshmeri te larte politike dhe intelekuale te Kryeministrit shqiptar per fatet e botes.
Jane qesharake dhe per tu tallur te gjithe ata qe thone se Rame e Beri per kete apo ate arsye,per kete apo ate interes,i shtyre nga ky apo ai personazh politik nderkombetar etj etj.
Dhe,me te drejte ju te Respublica talleni dhe i sulmoni te gjithe keta si konspiracioniste.
Jo,Edi Rama,Kryeministri i Shqiperise ka treguar dinjitet me kete vote kunder ShBA-se.
Eshte nje dinjitet qe nuk e kemi pare qekuri....qe nga kohet e lavdishme te Partise se Punes...
Keshtu,te nderuar dhe te respektuar gazetare te REspublica,duke e mbyllur po them nje shprehje qe e thone shpesh shqiptaret,per shqiptaret: rrace mooti!!!

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.