Më 18 Janar nisin kërkimet për varret e ushtarëve grekë

Postuar në 22 Dhjetor, 2017 17:27

Më 18 janar do të fillojë kërkimi, zhvarrimi dhe  identifikimi i ushtarëve grekë të rënë në luftën italo-greke të viteve 1940-1941, sipas saj që është rënë dakord mes dy qeverive. Mediat greke raportojnë se puna do të fillojë nga zona e Dragoit në Elbasan. Ky vendim është arritur nga Komiteti i Përbashkët i ekspertëve mes Greqisë dhe Shqipërisë, i cili mblodh në Athinë pas vendimit të qeverisë shqiptare për të nisur zbatimi i marrëveshjes përkatëse dypalëshe. Kreu i delegacionit grek ishte Drejtor i Divizionit të Dytë të Shtabit të Përgjithshëm, Admiral Stelios Petrakis , ndërsa i palës shqiptare, zëvendës shefi i Ushtrisë, Prengka Dede (Dede Prenga).

http://www.eleftherostypos.gr/ellada/158066-stis-18-ianouariou-xekina-i-...

Comments

Submitted by Dauti, Kapteri... (not verified) on

Deri ne Elbasan e ngjitet Frontin me Italine e Dyte?!

Kapteri i Urte Daut, ku u vra, a ka ndonje ide Mustafa Nano per kete kordinate?
Perfshihej ky kufi ne Akt-dhurimin e ResPublikes?!

Nuk keni drojtje se ne Tirane vjen nje Qeveri qe e zhvendos Frontin me ne Jug, per shembull deri ne Chameri, Chameri...Cameri...?!

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.