Lufta Iran-Arabi Saudite e animuar në video

Postuar në 21 Dhjetor, 2017 10:29

Një video e animuar që paraqet një luftë imagjinare mes Arabisë Saudite dhe Iranit ka bërë xhiron e rrjeteve sociale.  Sipas Haaretz, video me titull « The Saudi Strike Force » është krijuar nga të rinjtë sauditë në sfondin e tensioneve mes dy forcave të mëdha që mishërojnë përplasjen me sunnitëve dhe shiite-vë në botën islame. Video hapet me një frazë të Princit saudit Mohammed bin Salman, sipas të cilit qëllimi kryesor i Iranit është "Kimpla '(drejtimi në të cilin muslimanët luten teksa shkojnë në Qabe në Mekë).  Ai paralajmëron se vendi i tij" nuk do të presë që lufta të bëhet në Arabinë Saudite "dhe për këtë arsye" do të përpiqet që betejën ta bëjë në Iran ". Videoja ka qarkulluar gjerësisht në Tëitter me përkthimet në frëngjisht, turqisht, frëngjisht, spanjisht dhe hebraisht.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.