Koalicioni i madh, Merkel e pafuqishme

Postuar në 26 Nëntor, 2017 13:17

Ndryshimi i dukshëm i qëndrimit të  social-demokratit, Martin Schultz, lë të hapur mundësinë e një koalicioni të madh në Gjermani nën drejtmin e Angela Merkel.

Bisedimet pritet të mbahen të enjten dhe sipas Deutsche Welle sfida më e madhe e udhëheqjes Social-Demokratëve është të bindin mbështetësit e partisë për të pranuar koalicionin me Merkel. 

Siç shpjegoi Schultz, arsyeja për t'ë hyrë në bisedime të enjten e ardhshme me kancelaren Angela Merkel ishte kërkesa e Presidenti Frank-ëalter Steinmeier. Por Schultz nuk ka arritur të bindë të rinjtë socialdemokratë në takimin që pati me të.

Kur u largua nga salla e konferencave, të rinjtë e shoqëruan me moton "asnjëherë kurrë një koalicion i madh". Ky është mendimi i shumicës së bazës social-demokrate. Një dështim në bisedimet e së enjtes me shumë gjasë e çon Gjermaninë në zgjedhje të parakohshme.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.