Ekskluzive/Nga pluhuri kimik i protetës së PD-së preket edhe Endri Fuga. Po përgjonte pas perdes në zyrën e Ramës në Kryeministri

Postuar në 29 Maj, 2017 16:11

Tirana zien nga lajmet se PD-ja po zhbëhet, se të hequrve nga lista e Bashës u kanë ardhur mentruacionet e pakënaqësisë, kurse në Kryeministri ka një tjetër krizë. Më minore kuptohet, por shumë irrituese për nga budallallëku. Burime nga rojet e koshit të baskebollit në Kryeministri bëjnë me dije se Edi Rama nuk ka folur për atë që po ndodh me PD-në, ose sepse është në Pazar për të marrë votat e PD-së, ose sepse është në Pazar me Berishën për të mbajtur hapur një derë të sigurtë për 71-in, ose…Ose sepse siç edhe është e vërteta, atij nuk ka se kush t’i përgatisë lajmet, përmbledhjen e shtypit. Dihet se Rama është një përgjues kureshtar i Facebook-ut të Berishës; ai madje hyn dhe komenton vetë me profile të rreme, por Berisha ka 16 orë që nuk poston gjë. Qytetari dixhital po ashtu nuk po ka çfarë të thotë dhe ajo që ndodhi me Endri Fugën e ka tërbuar Ramën.

Ky I fundit është prekur nga pluhuri kimik që preku protestuesit e PD-së; i janë skuqur sytë, i kanë dalë ca flluga në faqe dhe krruhet pa ndalim në çdo vend. Arsyeja është sepse Fuga u prek ngaqë përgjonte nga dritarja e xhamit të zyrës së Ramës që e kishte lënë hapur. Më saktë ishte fshehur pas perdes, duke bërë edhe regjistrimin e protestës. Thonë se në simptomat nisën me një krruarje në dorën e majtë. Nuk ndalonte. Fuga pyeti dhe i thanë se “do marrësh lekë”. Pastaj nisi t’i hante edhe e djathta. “Do japësh lekë”, i thanë.

“Po kujt se listat u mbyllën”, ia ktheu i inatosur Endri i Komunikimit. Me të dyja duart që i hanin fort, drejtori nisi t’i fërkonte pas pantallonave, me ndjesinë e zmerilit që i bën derman kësaj çudije. Qesharake dhe dramatike kur mendon se në kryeministri ka kamera.

Irritimit që nxori në invaliditet opozitën iu shtua edhe Fuga, i cili urdhëroi që kjo të mbetej e fshehtë sepse asnjë nuk duhet të merrte vesh që ai ishte thjesht pas perdes. Po bënte punën për të cilën është kualifikuar: vuajerizëm dhe analizë politike. Do nisnin nga e para me teoritë e konspiracionit, ndërkohë që drejtorit i vinte të plaste kur mendonte se edhe në 21 janar, policët e Berishës hidhnin gaz lotsjellës dhe u prekën edhe vetë duke hequr kaskat e duke “qarë” dhe fërkuar sytë. Po kush të beson se?

Ky ishte minimumi i problemit. Problemi kryesor është si t’ia thoshte kryeministrit të cilit i duhej shumë këto kohë. Aq më keq kur me krruarjen erdhi edhe irritimi i syve. Rrotullohu nëpër zyrë dhe asnjë ide për të dalë nga kjo situatë muti. Kur doli lajmi se edhe ata të PD-së ishin prekur Fuga u çlirua. Nga gëzimi niste të krruante me dhëmbë pëllëmbët e duarve duke iu gëzuar faktit se Berisha merret akoma me politikë.

“E hodhi Berisha dhe më kapi edhe mua”, ja e vërteta. Disa komentues në Facebook u vërsulën në profilin e Berishës dhe nisën të shkruajnë këtë gjë: Doktor e hodhe vetë që të akuzosh. Je Doktor i Zi. I çliruar Endri u lëshua në divanin e shtëpisë duke paarë me lotë kimikë në sy Report Tv. Disa ditë në shtëpi dhe i shkoi në mendje si pa dashur mendmi që: “Ja pse duhet një prift apo një dervish a hoxhë në parti. Kujt t’i qahet njeriu i shkretë?

Ose një psikolog. Për këtë të fundit nisi të shfletonte por për momentin thuhet se e ka lënë mënjanë si ide, ose do bëjë të munduar që atë taa propozojë dikush tjetër, pasi në lexim e sipër, drejtori i supershqetësuar se çfarë do të thoshte shefi i tij dhe jo nga ndonjë sëmundje, e gjeti veten si “pacient” të Sindromës: Pseudobulbar affect, ndryshe Papërmbajtja Emocionale. 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.