Raporti: SHBA zhvendos armët bërthamore të instaluara në Turqi drejt Rumanisë

Postuar në 19 Gusht, 2016 15:14

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nisur zhvendosjen e armëve bërthamore të instaluara në një bazë në juglindje të Turqisë, drejt Rumanisë. Raketat me mbushje bërthamore ndodhen në bazën e Incirlikut, e cila është bërë objekt shkrimesh në media dhe në qendrat studimore që kanë spekulluar se ajo mund të goditet nga sulme terroriste. Ato do të instalohen në bazën rumune të Deveselu, gjithnjë sipas faqes “Euractiv”. Gazeta izraelite “Haaretz” shkruan se Ministria e Jashtme rumune ka mohuar kategorikisht vendosjen e armëve në territorin e Rumanisë, ndërkohë që citohen shqetësimet se “a do të ketë mundësi SHBA të ruajë kontrollin e bazës në Incirlik nëse Turqia përfshihet në një konflikt civil”. Ka edhe një tjetër problem që lidhet me përdorimin e bazës për fushatën në Siri. Në një intervistë të muajit qershor, ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, deklaroi se Incirliku mund të hapet edhe për Rusinë, e cila operon në Siri.  

 

http://www.haaretz.com/middle-east-news/1.737585

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.