Karvani i të vrirtytshmëve nuk ndalet: Stadiumi do jetë ashtu siç nuk e keni parë

Postuar në 12 Gusht, 2016 14:16

Kryeministri Edi Rama ka pranuar sot se fasada e stadiumit “Qemal Stafa” është prishur, por gurët janë ruajtur.  Dhe me emrin e Gherardo Bosio në dorëshkrimin e vet në Facebook, që referohet përherë nga Artan Shkreli, kryeministri ka bërë këtë sqarim:  

Kujevënësit profesionistë që argument kanë injorancën kanë vënë alarmin (për dy basorelieve pa asnjë vlerë, që tutkunët e regjimit të vjetër i'a mballosën fasadës së "Qemal Stafës") dhe po bërtasin që po dëmtohet trashëgimia kulturore. Ato basorelieve që turpëronin edhe Realizmin Socialist, e kanë kryer misionin e tyre të shëmtimit e nuk hyjnë askund si vlerë e trashëgimisë kulturore.

Fakti është që fasada monument kulture po trajtohet me të gjitha standartet profesionale nën mbikqyrjen e Institutit të Monumenteve të Kulturës në bashkëpunim me qendrën italiane të ekselencës në restaurim Palazzo Spinelli.  

Të gjithë elementët e gurtë të kohës po inventarizohen dhe do të rivendosen në vendin e tyre, njësoj siç kanë qenë në projektin e arkitektit të famshëm, ku në vend të dy mballomave vulgare prej betoni, do të realizohen dyert e parashikuara e dizenjuara nga Gherardo Bosio.

Prandaj, edhe njëherë #‎QentëLeTëLehinKarvaniDoEcëPërpara dhe stadiumi i ri do të jetë përgjigja përfundimtare, për gjithë furtunat në gotën e dembelizmit mendor e të karshillëkut provincial ndaj të resë, që u ngritën e do të ngrihen, derisa Arena Kombëtare të imponohet me të gjithë rrezatimin e saj”.

 

 

Comments

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Edvin, mos harro qe edhe yt ate ishte nje prej atyre tutkuneve te rregjimit te kaluar. M*t i jati, m*t i biri, m*t ai qe beri t'ane.

Submitted by Azili plakut xh... (not verified) on

O Xhuxhumak, e bere gojen HALE e kaluar HALESE.
Sikur nuk eshte ne edukaten dhe moralin tend, mbasi ke edhe musteqe monumentesh prej kultures qe ke.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Mos kam genjyer gje lidhur me faktin qe i ati i Edvinit ishte prej tutkuneve te rregjimit te kaluar, sic i quan vete Edvini. Per punen e m*tit, mbase jam treguar pak i ashper, keshtuqe edhe me lejen tende po e zbus pak e po them k*ke i ati, k*ke i biri, k*ke ai qe beri t'ane. E te lutem mos mu merzit, se sic thote edhe vete Edvini "S'keni pare akoma gje".

Submitted by loli (not verified) on

ai tipi qe po aludon ti, zakonisht kur komenton, e bene me emrin e tij origjinal. gjithsesi te jesh i sigurt qe nuk eshte plaku xhuxhumaku se ka bere komente negative ne raste te tjera...

Submitted by Azili i plakut ... (not verified) on

Ju kujtohet, besoj, tek Prefekti i TIRONES, GAMOR TI E GAMOR KUSH T'VUNI, SOT A NESER VALO DRUNI.
Ne anallogji me MUTIN DHE KAKEN T'Uaj, i nderuar burre plak, xhxhumak, me musteqe e pa musteqe, si puna e Jar Nishanit.
Kemi patur edhe ne nje kryeminister ne vakt te Sales se pare, burre zotni dhe i nderuar, kishte, ka dhe vazhdon te kete musteqe, dhe nuk i "RRUAJTI" asnjehere, duke ruajtur ate karakter qe i kultivoi i jati.
Ndersa Bujo Nishua yne, me dhe pa mustaqe, i hoqi, mbasi ja DHJENE, dhe ja DHJENE KEQ, ja hoqen FOTOGRAFINE, keshtu qe u detyrua dhe i hoqi fareeeeeee dhe per fare.
Si rezultante, e ketyre rradheve, MUTI dhe KAKA juaj i inderuar XHUXHUMAK, perkon ne analize, me te DHJEREN e mustaqeve te Jarit tone qe e hengerte mortja sa koqe qe eshte, duke bere adoleshentin ne moshen e shurres neper breke.
Pleqeri te mbare e te nderuar , o i nderuari gjithmone xhuxhumaku me musteqe.
Tung.

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

Je aq konfuz sa qe po ngaterrohesh me kembet e tua dhe nuk merret vesh mire se cfare do te thuash, jo per gje po ke futur ne te njejtin tas mutin dhe kaken, fotografine dhe musteqet, kryeminister ne vakt te Sales dhe te dhjeret keq. Tashti dy gjera ka, o e po pi pa uje dhe tymos bar te keq, o harron te pish ilacet dhe te mjegullohet dynjaja ne ate fare feje qe plaku te duket pa mysteqe dhe kalamani te del me me shume lesh sec duhet.

Po deshe Tung, po deshe shnet e sume te fort. Te fala Palluqes.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.