SHBA paralajmëron Turqinë rreth insinuatave për përfshirjen e Washingtonit në grushtin e shtetit

Postuar në 17 Korrik, 2016 09:47

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar pas insinuatave të ministrit turk të Punës, se pas grushtit të dështuar të shtetit, qëndron Washingtoni. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, i cilësoi këto insinuata si false dhe të dëmshme për marrëdhëniet mes dy vendeve. Por ndoshta një krizë diplomatike mes dy vendeve është duke u aktualizuar, pas deklaratave të zyrtarëve turq, se kush mbështet Fetyllah Gulenin, është në luftë me Turqinë. Ky i fundit është rezident në ShBA prej 15 vitesh dhe së fundmi kërkohet nga Ankaraja zyrtare si përgjegjës për grushtin e shtetit. A do të ekstradojë SHBA klerikun i cili mund të dënohet me vdekje? Mbetet për t’u parë, por ndërkohë që presidenti turk, Erdogan, ka nisur spastrime të përgjithshme dhe po tenton të përfitojë maksimalisht nga klima e krijuar, dyshimet për grushtin e shtetit, si inskenim i tij, sa vijnë e rriten.

http://www.bbc.com/news/world-europe-36818401

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.