Ambasada ruse në Tiranë: E vërteta e ngjarjeve të Krimesë. Mbi dy orë dokumentar i titruar shqip

Postuar në 08 Korrik, 2016 19:10

Ambasada ruse në Tiranë ka shpërndarë sot një material video-dokumentar i cili rrëfen versionin rus të ngjarjeve të Ukrainës dhe të Krimesë. Me interes është se dokumentari është titruar në shqip dhe është mbi dy orë(postuar në youtube që në mars të këtij viti). Në të flet presidenti rus, Vladimir Putin, apo edhe dëshmitarë të ndryshëm. Përveç aspektit gazetaresk dhe politik, dokumentari ka rëndësi pse ilustron një qasje të re të selisë diplomatike ruse në raport me opinionin shqiptar dhe mediat. Është e qartë se po synohet një balancim informimi dhe me sa duket rrjetet sociale dhe përkthimi hyjnë në punë.

Comments

Submitted by Gjin bue shpata (not verified) on

Edhe kuf e kishim mire me stalinin ky i fungit se kishte per gje ti thoshte kardelit (jugoslav) qe ta perlanin CV shqiperine. Me heret shihni si kane mbeshtetur ne rajonin tone (qe prej luftrave rudo-turke shek 18 dhe 19) here greke, bullgare apo serbe po jo shqiperine. Se fundi e mban mend ceernomerdine (misioni osbe ne kosove 1999). Sipas tij (rusise) spo ndodhte asgje vec po vriteshin terroriste( nga 0- 80> vjec te dy gjinive).

Submitted by Pjetri i MADH (not verified) on

Per nje moment, po e marrim se gaspadin Putin, ka te drejte per Krimene.
Po Kosoven, tavarish gaspadin Putin, pse ju si Rusi, nuk e njihni si shtet ?
Vetem, kete pyetje, tavarish gaspadin ambasadori I RASPUTINIT, ne vendin tone, mundohu t'na spiegosh.
Dasfidanja.

Submitted by Kosovari (not verified) on

Ne YOUTUBE, nuk gjendet versioni me titra ne gjuhen shqipe (allbanskom jaziku).
Po e keni mundesine, zoterinj te ambasades se federates ruse ne Tirane, na e plotesoni kete gje, duke e prezantuar edhe ne gjuhen shqipe, kete dokumentar, KRIMEA : KEHTIMI NE ATDHE.
Ne rast se e lexoni, dhe mundeni per kete kerkese, do te keni mirenjohje.
Tung.

Submitted by Po te jete keshtu (not verified) on

Po te jete keshtu, Rusia dhe RasPutini paskan te drejte, por Kosoven pse nuk e njohin si shtet me vehte ?
Ketu fle lepuri sllav.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.