Erdogan: Europa kujdeset më shumë për kafshët dhe homoseksualët sesa për emigrantët sirianë

Postuar në 14 Maj, 2016 11:34

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdoan ka rritur sërish tonet, duke kritikuar perëndimin se karaktirizohet nga një mendësi që buron nga epoka e skllavërisë. Spas tij Europa kujdeset më shumë për homoseksualët dhe kafshët sesa për fatin e miliona refugjatëve sirianë.
«Turp për ata që refuzojnë të tregojnë të njëjtën ndjeshmëri për 23 milionë sirianë ajo që tregojnë si për fokat, balenat apo breshkat"- deklaroi Erdoan gjatë një fjalimi në juglinde të Turqisë. Presidenti turk është përfshirë në polemika me Brukselin pas dorëheqjes së kryeministrit Davutoglu dhe kushteve të vëna nga BE për heqjen e vizave, të cilat Erdogan refuzon t'i plotësojë. Më herët ministri turk për çështjet Europiane Bolkan Bozkir u shfaq pesimist për arritjen e marrëveshjes, duke i kërkuar Brukselit të gjejë rrugëdalje për këtë çështje.

Comments

Submitted by Paul Tedeschini (not verified) on

Emigrantet sirian jane musliman, prandej ma shume se Europa qafire kan detyrim ndaj tyne vendet muslimane te pasura me petrodollart e sheikve.

Submitted by Filip Scutari (not verified) on

Luften ne Siri, Perendimi e inicioi, provokoi, zhvilloi dhe e vazhdon me oshilacione, sipas ndjeshmerise ne aspektin e kundrapeshes me Rusine.
Prandaj, Erdogan, po thote nje te vertete, qe eshte e hidhur per perendimin, sidomos kur eshte fjala per MBAJTJE FJALE, per strehimin e refugjateve Siriane, duke mos llogaritur shkaqet per arritjen dhe fillimet e kesaje lufte ne Siri.
Sic duket, perendimit, nuk i kane dale mire llogarite ne Siri, mbasi nuk kishte parashikuar faktorin Rus, prandaj po ben loje dyfishe, trefishe e katerfishe, me qellim qe te mbuloje autoresine e VET ne gjithe kete sherrnaje Siriane.
E gjithe kjo, rendon mbi popullin e pafajshem Sirian.
Politika ndryshon, mbasi njihet qe eshte kurve, politikanet ndryshojne, por populli Sirian, mbetet popull, dhe i stermunduar nga kjo kodosh lufte e filluar nga ky mut perendimi.
Mjere populli Sirian.
Ne solidaritet me popullin e vuajtur Sirian.
Amin.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.