Qeveri që kalon lumin

Postuar në 01 Maj, 2016 21:56

“Eshte e papranueshme te sulmohet uniforma e Policise se Shtetit, qofte edhe nga nje grua, por absolutisht edhe me e papranueshme dhe e patolerueshme te reagohet fizikisht, sidomos ndaj nje gruaje Kam kerkuar pezullimin e menjehershem te punonjesit e policise dhe lirimin e tij nga detyra Policia qe duam nuk mund te jete kjo qe na treguan pamjet e konfliktit mes punonjesit te policise dhe nje qytetareje. Cdo punonjes policie duhet ta dije kete dhe kushdo e harron nuk do te tolerohet ne asnje rast e per asnje arsye”. Kështu shkruante ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri në 21 shkurt të këtij viti, kur një efektiv i policisë së Tiranës reagoi dhunshëm ndaj një gruaje në protestën për parkun e liqenit. Një mesazh përmes të cilit ministri u përpoq të japë idenë se nervozizmi i shtetit ndaj qytetarëve që kundërshtojnë projektet e pushtetit nuk është frymë, por raste që meritojnë autokritikë dhe ndëshkimin sipas moralit të një qeverie që udhëhiqet nga barazia para ligjit. Mirëpo mesa duket jemi ende larg atij standardi. Edhe kjo qeveri operon me rregullin e vjetër, “sa të kalojë situata” se ndëshkimet në emër të autokritikës janë vetëm sa për sy e faqe. Këtë mund ta themi pasi efektivi i pezulluar bëri nja 2 muaj pushime dhe tani është rikthyer në detyrë.

Comments

Submitted by Ndeshkimi (not verified) on

Dikur, ne kohen tone, njerezit benin sikur punonin dhe qeveria bente sikur i paguante.
Sot, ne demokraci, njerizia "te pavarur nga PD-ja", si puna e kesaje gruaje, bejne sikur protestojne, por jane porositur te provokojne, me qellim qe te kene sebep te kundershtojne e te publikojne ne media "gjithmone te pavarura nga PD- ja" tejkalmin e reagimit nga policia. Ne kete linje, edhe reagimi i policise, eshte ne te njejtin nivel, me ate te "SHOQERISÈ CIVILE TE MBESHTETUR ME LLOGJISTIKE E FRYMEZIM PD- je".
Kesaje, shqip i thone, te fala kush te te pyese.

Submitted by genti (not verified) on

cfare lidhje ka pd ne kete rast..pse cdo veprim duhet arsyetuar me gjuhen e militantit.problemi qendron qe kemi te bejm me hipokrizi.perse duhet te kemi dhune.per ate urreje qeverisjen e meparshme.ti themi te bardhes te bardh e te zezes te zeze pavarsisht kujt partie i perkasim.me llogjiken tende i bie mos te protestojme per te drejtat tona se krijojm provokim per qeverine...po ne kete menyre do rrime gjithmon nje popull me bisht ne shale e qe do na bien gjithmon kokes

Submitted by Ndeshkimi (not verified) on

Inderuar Gent.
Bertit, pellit, ulerit sa te te kercase, por, po u mbeshtete me dhenderrin e Saliut, nga Strazimiri me kobure, apo PD-ista te tjere, nuk je me shoqeri civile, por je shoqeri e pjerdhur civile.
Per kete behet fjale, po do t'a marresh vesh, por sic duket, nuk mbush nga kjo ane, por mbush nga dhenderrii Saliut me deputetet PD-isre.

Submitted by QytetaretPerParkun (not verified) on

Do ishte shume mire ju si portal te citonit burimin e informacionit qe eshte "QytetaretPerParkun"

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.