Video/Avionët turq rrëzojnë një avion rus në kufi me Sirinë

Postuar në 24 Nëntor, 2015 11:58

Incidenti i parë serioz është shënuar në konfliktin sirian teksa një avion rus është rrëzuar nga ushtria turke. Mendohet se avioni i rrëzuar është një Su 24 dhe nga Rusia është deklaruar se ai është qëlluar mbi hapësirën siriane. Turqia edhe më parë kishte shprehur rezerva dhe kundërshtime për fushatën ruse në Siri dhe bashkë me Britaninë është një vend që ka marrëdhënie të tensionuara me Moskën për këtë arsye.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.