Deklarata e Trump: Pas fitores migrantët sirianë do t’i dërgoj në shtëpi

Postuar në 01 Tetor, 2015 09:24

Donald Trump, kandidati në zgjedhjet paraprake mes republikanëve për presidencën amerikane, deklaroi sot se do të kthejë mijëra refugjatë sirianë drejt vendit të origjinës nëse ai zgjidhej në postin e kreut të shtetit, në muajin nëntor. Këto deklarata të Trumpit u trasmetuan në stacionin televiziv amerikan CNN. Ndërkohë AFP thotës se Rusia ka njoftuar një ditë më parë se aviacioni i saj ka nisur ndërhyrjen ushtarake ajrore në Siri ndaj grupit të Shtetit Islamik. Trump ka vlerësuar se kjo intervistë mund të ishte e vlefshme. “Nëse Rusia kërkon të ndërhyjë dhe të shkatërrojë ISIS-in, ndoshta mund të shërbejë për stabilizimin e çështjes së një kontigjenti të madh migrator, me rreth 200 mijë persona të ardhur në SHBA, ky do të ishte një rast i mirë”, deklaroi ai. Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry njoftoi më 2 shtator se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kapacitet akomodues për rreth 85 mijë refugjatësh në 2016-ës, nga të cilët 10 mijë shtetas sirianë, ndërsa për vitin 2017 mendohet 100 mijë persona më shumë ose gati 200 mijë në dy vite.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.