Pse takimi mes Putin dhe Obamës mund të përparojë politikat botërore?

Postuar në 26 Shtator, 2015 13:31

Takimi i ardhshëm midis presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe homologu të tij amerikan Barak Obama pritet të jetë një pikë kthese në rivendosjen e ndryshimeve normale, të qëllimshme mes dy vendeve. Presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i SHBA Barack Obama do të mbajnë një takim në 28 shtator në Asamblenë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Ky do të jetë takimi i shtatë midis Putin dhe Obamës në gjashtë vitet e fundit dhe i pari që mbahet në SHBA. Nuk ka asnjë dyshim që bisedimet do të mbahen për një nga ngjarjet më të rëndësishme të vitit, pasi dy udhëheqësit pritet të diskutojnë propozimin e Rusisë për të krijuar një koalicion të ri në Lindjen e Mesme për të luftuar terroristët islamikë. Kjo nismë përfshin gjithashtu atë që Uashingtoni dhe aleatët e tij ta lënë vetëm presidentin sirian Bashar al-Assad. Për SHBA, kjo  do të jetë një ofertë e vështirë për t’u pranuar, por e pamundur për t’i rezistuar. Marrëdhëniet mes Moskës dhe Uashingtonit u destabilizuan seriozisht pas krizës që shpërtheu në Ukrainë. SHBA mbështetën grushtin e befasishëm të shtetit, ndaj qeverisë ukrainase. Pas Krimesë bashkuar me Rusinë, Perëndimi fajësoi pa baza Rusinë për “aneksimin” e rajonit dhe imponimin e disa raundeve sanksione ndaj Moskës. Tensionet mes dy vendeve arritën pikën e tyre më të lartë që prej Luftës së Ftohtë, me Uashingtonin rivendosën politikën e tyre të parandalimit drejt Moskës. Sirianët shfaqën flamuj kombëtarë dhe parulla me fotot e presidentit sirian Bashar Asad. Ndërkohë, një sërë problemesh urgjente botërore, veçanërisht Irani, Siria dhe kërcënimi i grupi terrorist të Shtetit Islamik (ISIS), kërkuan përfshirjen aktive të Rusisë dhe bashkëpunimit mes Uashingtonit dhe Moskës. SHBA ka filluar të kuptojë se çdo përpjekje për të izoluar Rusinë është e destinuar të dështojë. Që nga Sekretari Amerikan i Shtetit në SHBA John Kerry, i cili vizitoi Rusinë në muajin maj, ka qenë e qartë se Uashingtoni nuk ka asnjë mundësi tjetër, por të vendosë kursin për revendosjen e lidhjeve gradualisht me Moskën. Në veçanti, një koalicion kundër ISIL duket se është një fillim i mbarë për ngrohjen e marrëdhënieve mes SHBA-Rusi.

 

Burimi: sputniknews.com

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.